von Munchhausen - 2008-09-18 17:39:05

Co prawda w książce "Lee's Tigers" autor pisze, że początkowo w 14th Louisiana Volunteers stosowano francuskie (lub brzmiące z francuska, ludzie którzy o nich pisali nie znali innego języka poza angielskim :) ) komendy, ale szybko, bo jeszcze na jesieni 1861 roku pojawiły się naciski, żeby przejść na angielski.
Regulamin jest ten sam zarówno dla Północy jak i dla Południa. Poza tym przynajmniej na początku na rekonstrukcjach i tak będziemy współpracować w ramach jakiegoś większego oddziału, więc i tak ten regulamin musimy mieć opanowany.

Tu jest link do regulaminu zawierającego szkołę żołnierza i szkołę batalionu:
http://www.usregulars.com/hardeehome.html
I teraz pytanie - czy jest sens tłumaczyć to na polski, czy też wszyscy na tyle znają angielski, że sobie z tym poradzą?

Tu są linki do filmików z kilkoma komendami, bardzo przydatne:
http://pl.youtube.com/watch?v=GAdFYJhdc … re=related
http://pl.youtube.com/watch?v=rjTNM43TU … re=related

smednir - 2008-09-24 16:21:11

Postaram sobie poradzić z angielskim. Przyznaję, że to nie jest język w którym biegle władam.
Dzięki za linki!

von Munchhausen - 2009-03-29 22:19:06

Tak jak obiecałem, pod tym adresem: http://www.esnips.com/web/Musztrafilmy można sobie ściągnąć filmy z podstawowymi komendami szkoły żołnierza.

smednir - 2009-03-30 17:18:41

Jeśli możesz podrzuć ściągę jaką miałeś w Kazimierzu. Na pewno się przyda.

von Munchhausen - 2009-03-30 18:36:52

Proszę bardzo, oto pierwsza część ściągi. Mam nadzieję, że więcej rozjaśni niż zaciemni :) Oczywiście najlepiej czytać razem z oglądaniem filmików, bo tam chłopaki robią wszystko bardzo dobrze. No i oglądając film łatwiej jest zrozumieć "co poeta miał na myśli" pisząc tę ściągę :)


I Postawa z bronią i chwyty bronią

1. attention company – baczność


2. Break ranks   - Rozejść się. Komenda brzmi:
    1. Break ranks; 2. MARCH

3.  Do dwóch odlicz
    In each rank – Count Twos (ostatni mówi last man, sir)

4. order arms - broń przy nodze
Ręce wzdłuż ciała, karabin wzdłuż prawego ramienia przytrzymywany kciukiem i palcem wskazującym prawej dłoni.

5. shoulder arms (wykonywane z pozycji „order arms”)
(tempo pierwsze) Lewa ręka chwyta karabin na wysokości splotu słonecznego i wyciąga do góry,  kciuk i palec wskazujący prawej ręki chwytają kabłąk spustu, reszta palców pod kurkiem; (tempo drugie) lewa ręka do boku

6. support arms (wykonuje się z pozycji shoulder arms)
    (tempo pierwsze) karabin do przodu między oczy lufą do siebie, złapać lewą ręką przy dolnym bączku, podnieść lewą rękę do podbródka i w tym samym czasie chwycić prawą ręką za szyjkę kolby (tempo drugie) obóć karabin lufą do przodu, karabin w lewe ramię (trzeci) prawa ręka do boku
- Jeśli ma być odpoczynek w tej pozycji pada komenda: REST
Można wtedy przytrzymać broń prawą rejką za szyjkę i można rozmawiać.
- Koniec przerwy: 1. Attention. 2. SQUAD
- powrót do shoulder arms: 1. Shoulder 2. ARMS
(pierwszy) prawa ręka na szyjkę, lewa chwyta za dolny bączek, odrywamy od ramienia (drugi) przenosimy karabin do prawego ramienia, zmieniamy pozycję prawej dłoni na obejmującą kabłąk spustu, lewa ręka dociska karabin na wysokości ramienia (trzeci) lewa ręka do boku

7. present – arms (wykonuje się z pozycji shoulder arms)
prawą ręką wyciąga się karabin przed siebie, pośrodku ciała, lufą do siebie, w tym samym czasie lewa chwyta karabin pomiędzy dolnym i środkowym bączkiem, kciuk wzdłuż lufy. Lewy łokieć kąt prosty, prawa ręka na jajkach
Shoulder – ARMS – (tempo pierwsze) karabin do ramienia w odwrotnej kolejności (tempo drugie) lewa ręka do boku

8. secure – arms (wykonuje się z pozycji Shoulder arms)
(pierwsze) jak pierwszy w support arms (drugie) obróć karabin lufą do przodu i przenieś na wysokość lewego ramienia, stopka kolby na wys. biodra, lewa ręka na dolnym bączku, (trzecie) obróć karabin pod pachę, lewa ręka na dolnym bączku, kciuk na stemplu zabezpiecza go przed wypadnięciem.
Shoulder – ARMS – to samo tylko w odwrotnym kierunku.

9. right shoulder shift - arms
(pierwsze) prawa ręka dźwiga w górę, lewa chwyta między dolnym bączkiem a celownikiem, prawa ręka chwyta za stopkę kolby, dwa pierwsze palce obejmują „dziób” kolby, reszta na stopce (drugie) umieścić karabin na prawym ramieniu blachą zamka w przód, lewa ręka do boku
Powrót z tej pozycji: Shoulder – ARMS – to samo tylko w odwrotnym kierunku.

10. arms - at will
Na tę komendę umieść karabin wygodnie (at pleasure) na którymś ramieniu, wylot lufy uniesiony.
Shoulder – arms – na tę komendę przyjmij szybko pozycję z bronią shoulder arms.

11. trail – arms
Chwyć karabin w środku ciężkości wylot lufy wyżej.


12. ground – arms (z pozycji order arms)
(pierwsze) obróć karabin lufą w lewo (zamkiem w tył) w tym samym czasie chwyć ładownicę lewą ręką za plecami; zrób wykrok lewą nogą, pięta na wysokości dolnego bączka, połóż karabin na ziemi prawą ręką (zamek w górę); (drugie) wyprostuj się, lewa stopa obok prawej, puść ładownicę, ręce wzdłuż ciała
Podnoszenie broni:
raise – arms (pierwsze) chwyć ładownicę lewą ręką za plecami, wykrok lewą nogą, chwyć karabin; (drugie) wyprostuj się z karabinem; obróć karabin lufą do tyłu, w tym samym czasie puść ładownicę i przyjmij pozycję order arms.

13. inspection – arms (z pozycji order arms)
Jak do ładowania, wrzuć stempel w lufę i z powrotem order arms. Inspektor chodzi i sprawdza broń. Broń podaje się: unieść prawą rękę w górę, chwycić lewą między bączkiem a celownikiem, zamkiem do przodu, lewa ręka na wys. podbródka, lufa na wys. lewego oka. Inspektor chwyta prawą ręką za rękojeść (handle), sprawdza i oddaje; rekrut odbiera prawą ręką i przyjmuje pozycję order arms.

von Munchhausen - 2009-04-02 08:44:36

W folderze z filmami z musztrą: http://www.esnips.com/web/Musztrafilmy znajdują się dwa nowe filmiki z komendami wykonywanymi w zwolnionym tempie. Jeśli ktoś potrzebuje, to mogę te filmy również przesłać mailem.

brunio - 2009-04-02 14:00:51

Nie żebym się czepiał ale w wojsku "żonglerka bronią" nazywa się : "chwyty bronią" a zamiast mówic "ruch pierwszy, drugi , mówi się : tempo pierwsze, tempo drugie, tempo trzecie".
Taka nomenklatura obowiązuje w Wojsku Polskim od 1918 roku.
Spocznij!

von Munchhausen - 2009-04-02 14:26:01

Rzeczywiście, brzmi to trochę niefachowo, więc poprawiłem zgodnie z sugestią. Nie wiem jak z "chwytami" ale z tego co wiem, "tempa" występują już w regulaminie Xięstwa Warszawskiego, więc rzeczywiście "ruchy" są nie na miejscu :)

smednir - 2009-04-02 19:19:58

Czekam niecierpliwie na kolejne części :)

von Munchhausen - 2009-04-03 09:52:20

II Ładowanie broni i strzelanie

1. Ładowanie 1) LOAD - karabin przed siebie lufą do przodu; 2) handle cartridge - weź ładunek; 3) tear cartridge – odgryź ładunek; 4) charge cartridge – ładunek do lufy i chwyć stempel kciukiem i wskazującym; 5) draw rammer – wyciągnij stempel do połowy przez wyprostowanie prawego ramienia, przytrzymaj lewym kciukiem, chwyć prawą ręką odwrotnie, wyciągnij stempel do końca, obróć stempel – końcówka stempla ma przelecieć koło lewego ramienia, przytknij koniec stempla do pocisku w lufie; 6) ram cartridge – dopchnij ładunek do dna lufy, łokcie przy ciele; 7) return rammer – wyciągnij stempel do połowy z lufy i przytrzymaj lewym kciukiem, chwyć przy wylocie z lufy prawą ręką, obróć stempel w pobliżu lewego ramienia, włóż do otworu i dopchnij; 8) prime - lewą ręką podnosisz karabin aż ręka będzie na wysokości oczu, prawą się chwyta za szyjkę, prawa stopa i ciało robi 45st. w prawo, stopy stykają się obcasami, lewa ręka trzyma w okolicy dolnego bączka, koniec lufy na wysokości oczu, odciągasz kurek na pierwszy stopień, wyrzucasz stary kapiszon, sięgasz i zakładasz nowy; 9) shoulder arms – karabin do ramienia, nóżki i reszta ciała do frontu
READY(tempo pierwsze) prawą ręką podnosisz karabin, prawa stopa i ciało 45 st w prawo, lewa ręka chwyta przy dolnym bączku; (drugie) karabin w dół, lewy kciuk wzdłuż osady, stopka kolby jest pod prawym przedramieniem, szyjka w odległości 2 cali od prawej piersi, wylot lufy na wysokości oczu; (trzecie) odbezpieczasz broń bez jej poruszania
AIM – broń do ramienia, wycelowana, palec na spuście
Żołnierze z drugiego szeregu przesuwają prawą stopę 25cm w prawo na wysokości lewej pięty następnego żołnierza z prawej, i wysuwają się nieco do przodu

FIRE – strzel i pozostań w tej pozycji czekając rozkazu LOAD i wtedy ładuj, lub Shoulder ARMS to wtedy na ramię broń.

Jeśli rekruci robią już AIM a nie można w danej chwili strzelać, wydaje się komendę RECOVER ARMS powraca się wtedy do pozycji z RADY. Można po niej wydać na powrót komendę AIM, albo Shoulder ARMS.


2. Strzelanie na wprost całym oddziałem
    1. Fire by squad 2. Squad 3. Ready 4. AIM 5. FIRE
        6. LOAD
    po szóstej komendzie ładuje się broń i przechodzi natychmiast do pozycji READY
Strzela się dalej komendami:
    1. Squad 2. AIM 3. FIRE
Przerywa się ogień komendą:
    CEASE FIRING – na tę komendę przerywa się ogień, ładuje karabin jeśli nienaładowany i daje shoulder arms


3. Oblique firing (Strzelanie po skosie)
Komendy te same, dodaje się jednak leff/right oblique przed komendą AIM:
    1. Squad. 2. Left/right oblique 3. AIM 4. FIRE

Na komendę right oblique obydwa rzędy cofają prawe ramię i patrzą na cel (po skosie). Na komendę AIM z przedniego rzędu przyjmują pozycję bez poruszania stóp, ci z tylnego rzędu przesuwają lewą stopę 20cm w kierunku prawej pięty żołnierza stojącego po prawej od  jego file leadera, celuje w prawo wychylając się do przodu i zginając nieco lewe kolano.

Na komendę left oblique obydwa rzędy cofają lewe ramię. Na komendę AIM przedni rząd przyjmuje pozycję bez poruszania stóp, żołnierze z tylnego rzędu przesuwają prawą stopę 20cm w stronę prawej pięty żołnierza stojącego po prawej od  jego file leadera, celują w lewo wychylając się do przodu i zginając nieco prawe kolano.

W obydwu przypadkach przy komendzie LOAD wraca się do normalnej pozycji.


4. Fire by file (Strzelanie rotami)
    1. Fire by file 2. Squad 3. READY 4. COMMENCE FIRING
Na trzecią komendę przyjmuje się pozycję jak przy strzelaniu na wprost. Przy czwartej komendzie pierwsza rota z prawej robi aim i strzela; osoba z tylnego rzędu przesuwa prawą stopę 25cm w prawo na wysokości lewej pięty następnego żołnierza z prawej, i wysuwa się nieco do przodu.
Jak strzeli pierwsza rota, strzela kolejna itd.
Po strzale żołnierze w rotach ładują i strzelają, przedni i tylni w rocie nie muszą tego robić w tym samym czasie.

Przerywa się ogień komendą:
    CEASE FIRING – jeśli właśnie wystrzelił to ładuje broń i shoulder arms; jeśli miał pozycję ready to zabezpiecza broń i shoulder arms; jeśli miał pozycję aim to broń na pozycję ready, zabezpiecza i shoulder arms.


5. Fire by rank (Strzelanie rzędami)
    1. Fire by rank; 2. Squad; 3. RADY; 4. Rear rank; 5. AIM; 6. FIRE; 7. LOAD
Na trzecią komendę dwa rzędy robią poz. Ready. Na siódmą komendę tylni rząd ładuje aż do ready.
Jak tylni rząd załaduje i jest w poz. ready strzela pierwszy:
    1. Front rank; 2. AIM; 3. FIRE; 4. LOAD

Przerywa się ogień komendą:
    CEASE FIRING – jeśli właśnie wystrzelił to ładuje broń i shoulder arms; jeśli miał pozycję ready to zabezpiecza broń i shoulder arms; jeśli miał pozycję aim to broń na poz. ready, zabezpiecza i shoulder arms.


6. Strzelanie i ładowanie na klęcząco.
(Podczas ćwiczeń każdy żołnierz wychodzi przed szereg 3 kroki, strzela, ładuje i wraca do szeregu)
Ładuje się karabin przesuwając go w tył po prawej stronie ciała, lufa do dołu.


7. Strzelanie i ładowanie na leżąco
(podczas ćwiczeń robi się to w jednym rzędzie, 3 kroki, na ziemię, strzał, ładowanie i powrót)
Ładuje się karabin przesuwając go w tył po lewej stronie ciała, stopka kolby między piętami lufa do góry, wylot lufy uniesiony.

von Munchhausen - 2009-04-06 18:03:21

Dzisiaj trochę sobie pochodzimy :)


III. Obroty, marsz i manewrowanie w marszu:

1. Wyrównanie:
Right/left – DRESS
Równa się do prawegj/lewej strony patrząc się w prawo/lewo. Jak wyrównają pada komenda:
FRONT – oczy na wprost.
2.  w tył zwrot - about - face – na pierwszą komendę lewa noga obraca się na pięcie do konta prostego w stos. do frontu; na drugą komendę obrót na piętach przez lewe ramię

3.  marsz w tempie common time (tempo wolne, ćwiczebne) (71cm, 90 na minutę)
    1. Squad, forward. 2. Common time. 3. MARCH
        1. Squad 2. HALT

4. marsz w tempie quick time (normalne, bojowe) (71cm, 110 na minutę)
    1. Squad, forward 2. MARCH
        1. Squad. 2. HALT

5. marsz w tempie double quick (83,8cm, 165 na minutę)
    1. Squad forward. 2. Double quick. 3. MARCH
Powrót do tempa quick time:
    1. Quick time; 2. MARCH
W marszu w double quick karabin nosi się na prawym ramieniu lub w pozycji trail arms. Dowódca przed wydaniem komendy double quick wydaje komendę trail arms. Jeśli go nie wyda, to po komendzie double quick żołnierze wrzucają karabiny na ramie, a po komendzie halt dają z powrotem shoulder arms.

6. bieg (run) – zasady takie jak w double quick, tylko szybciej się przebiera nóżkami.


7.  marsz w tył (35cm, 110 na minutę)
    1. Squad backward (guide left/right) 2. MARCH
        1. Squad, 2. HALT (noga z przodu dołącza do tej z tyłu)


8. marsz po skosie (oblique march)
    1. Right/left oblique 2. MARCH
        Obraca się 45st. w prawo/lewo i idzie w nowym kierunku.
Z powrotem do przodu:
    1. Forward; 2. MARCH

9. w tył zwrot w marszu
    1. Squad right about; 2. MARCH
Po march lewa stopa idzie do ziemi i na niej obraca się w tył przez lewo; dostawia się prawą stopę w nowym kierunku i zaczyna się iść dalej od lewej.

10. Marsz na flankę (march by the flank)
    1. Squad, right-FACE 2. Forward; 3. MARCH
Na pierwszą komendę oddział robi w prawo zwrot. Nieparzyści robią w prawo zwrot, parzyści wchodzą w miejsce po prawej stronie nieparzystych. Na trzecią komendę oddział rusza.
Marsz na lewą flankę odbywa się podobnie, z tym że po komendzie w lewo zwrot parzyści stoją w miejscu a nieparzyści zajmują miejsce po lewej stronie parzystych.
Jeśli chce się zatrzymać i utworzyć front:
    1. Squad; 2. HALT; 3. FRONT
Na drugą komendę stop. Na trzecią komendę tworzy się front – w lewo zwrot jeśli się szło w prawo; a w prawo zwrot jeśli szło się w lewo.

11. Zakręcanie rotami (by file left/right march)
Przy marszu na flankę może być potrzeba zakręcenia. Wydaje się wtedy komendę:
    1. By file left/right; 2. MARCH

12.  W lewo/prawo zwrot w czasie marszu
Kiedy idzie się kolumną w przód można w czasie marszu zmienić kierunek na marsz na flankę:
    1. Squad by the right/left flank; 2. MARCH

13. Zachodzenie (wheelings)
Są dwa sposoby zachodzenia: ze stania w miejscu (from halts) inaczej ze stałej osi (fixed pivots) lub w czasie marszu, inaczej z ruchomej osi (moveable pivots).
Zachodzenie ze stania w miejscu występuje przy przechodzeniu z linii bojowej w kolumnę, or from latter to the former.
Zachodzenie w czasie marszu stosuje się by zmienić kierunek kolumny. Prowadzący jest na zewnątrz.
Przy zachodzeniu ze stania w miejscu pivot-man (czyli ten po wewnętrznej) obraca się w miejscu.
Przy zachodzieniu w marszu pivot-man robi kroki 23cm przy tempie quick time, i 28cm przy tempie double quick. Człowiek na zewnątrz robi kroki normalnej długości.

Zachodzenie ze stania w miejscu:
    1. By squad, right/left wheel; 2. MARCH
Oczy zwrócone na człowieka po zewnętrznej (prowadzącego). Prowadzący robi normalne kroki, reszta odpowiednio mniejsze. Pivot-man obraca się w miejscu. Wszyscy dotykają się łokciami lecz nie napierają się na siebie.
Zatrzymanie:
    1. Squad; 2. HALT
Wyrównanie:
    1. Right/left; 2. DRESS
        FRONT – oczy na wprost

Zachodzenie w marszu:
Kiedy linia jest w marszu na wprost wydaje się komendę:
    1. Right/left wheel; 2. MARCH
Pierwszą komendę wydaje się cztery kroki przed punktem zachodzenia.
Zasady są te same co przy zachodzeniu ze stopu, tylko pivot-man robi kroki 23cm przy tempie quick time, i 28cm przy tempie double quick. Człowiek na zewnątrz robi kroki normalnej długości.

Kiedy zachodzenie ma się zakończyć:
    1. Forward; 2. MARCH

von Munchhausen - 2009-04-13 22:11:04

Dzisiaj coś niecoś o tyralierze.

Mały słowniczek:
file-leader, albo "przedni", to żołnierz który znajduje się w pierwszym rzędzie w rocie (dwójce)
tylni - to żołnierz z drugiego rzędu w rocie

IV Tyraliera:
Kompania, która ma utworzyć tyralierę dzieli się na dwa plutony, a każdy pluton na dwie sekcje, sekcje na czwórki.
Tyralierę rozwijamy w przód, kiedy linia tyraliery jest przed nami; a na flanki, kiedy oddział znajduje się na linii gdzie ma być rozwinięta tyraliera.

1.  Rozwijanie tyraliery w przód
Kompania może być w marszu lub stać.
Jeśli tyraliera ma się rozwinąć od lewej roty pierwszego plutonu a drugi pluton ma być w rezerwie, pada komenda:
1.First platoon-as skirmishers
2.On the left file-take intervals
3.MARCH (lub double quick-MARCH)
[First lieutenant (dowódca drugiego plutonu) wydaje komendę: Second platoon backward-MARCH – drugi pluton cofa się trzy kroki do tyłu i będzie tworzył rezerwę dla tyraliery]

Na komendę MARCH czwórka na lewej flance idzie naprzód prosto, kolejna czwórka kieruje się nieco w prawo ukośnie do frontu i idzie double quick time by uzyskać dystans dwudziestu kroków od poprzedniej czwórki. Jeśli osiągnie ten dystans, zaczyna iść na wprost do frontu. Pozostałe czwórki czynią podobnie.

Kiedy lewa czwórka przejdzie ok. 100 kroków (to dla kompanii!), zatrzymuje się. Jak reszta czwórek zrówna się, czwórki rozdzielają się w linię, odległość między żołnierzami to 5 kroków, zajmują miejsce po lewej i prawej stronie file-leadera każdej parzystej roty. Ten z tylnego rzędu zajmuje miejsce po lewej stronie swojego file-leadera.

Tyralierę można również rozwinąć od prawej flanki lub od centrum plutonu, używając słów „right” i „center”


2. Rozwijanie tyraliery na flanki
Kompania stoi. Rozwinięcie drugiego plutonu w prawo(pierwszy w rezerwie):
  1. Second platoon-as skirmishers .
  2. By the right flank-take intervals.
  3. MARCH (lub double quick marsh)
Na komendę MARCH, drugi pluton obraca się w prawo i rozpoczyna marsz. Lewa skrajna czwórka stoi w miejscu ale tworzy tyralierę dopiero jak będzie miejsca po prawej stronie, następna grupa zatrzymuje się 20 kroków dalej, trzecia grupa 20 kroków od drugiej itd. Kiedy czwórka się zatrzymuje, obraca się i rozmieszcza w tyralierę.

Pluton można też rozwinąć w lewo, używając w komendzie słowa „left”.


3. Zwiększanie odstępów
Linia stoi. Większe odstępy w lewo:

  1.By the left flank (np.)ten paces extend intervals
  2.MARCH (lub double quick-MARCH)

Na komendę MARCH czwórka po prawej stoi w miejscu, a pozostałe czwórki obracają się w lewo i idą. Druga czwórka robi 10 kroków i staje, trzecia robi kolejne 10 kroków i staje itd. Żołnierze w każdej czwórce zachowują dalej między sobą dystans ok. 5 kroków. Dystans podany w rozkazie dotyczy odległości między czwórkami a nie pojedynczymi strzelcami.

Jeśli tyraliera idzie do przodu a dowódca chce zwiększyć odległości między czwórkami, podaje komendę:

  1.On the left group (np.) eight paces extend intervals.
  2.MARCH (lub double quick-MARCH)

Lewa grupa kontynuuje marsz prosto. pozostałe obracają się nieco w prawo i w tempie double quick odpowiednio zwiększają dystans (w tym wyp. o 8 kroków).
Podobnie można robić w prawo i od środka (centre).


4.  Zmniejszanie odstępów
Linia stoi. Mniejsze odstępy w lewo:
1.By the left flank (np.) seven paces close intervals
1.MARCH (lub double quick-MARCH)
Po tej komendzie lewa czwórka stoi, a pozostałe czwórki obracają się w lewo i zmienjszają dystans o 7 kroków, po czym obracają się do frontu.

Tyraliera idzie na wprost. Mniejsze odstępy w lewo:
1.On the left group (np.) seven paces close intervals
2.MARCH (lub double quick-MARCH)
Lewa czwórka dalej idzie prosto, pozostałe obracają się nieco do lewa i zmniejszają dystans.


5.  Natarcie/wycofanie się tyraliery
Do przodu:
1.Forward; 2. MARCH (lub double quick-MARCH)
Zatrzymanie: HALT

Wycofanie się:
1.In retreat; 2. MARCH (lub double quick-MARCH)
Na komendę MARCH żołnierze robią indywidualnie w tył zwrot i maszerują.
Zatrzymanie: HALT.
Po komendzie halt, żołnierze zatrzymują się i obracają się twarzą do frontu.



6. zachodzenie (wheeling)
    1. Right wheel; 2. MARCH (lub double quick-MARCH)
Na komendę MARCH ostatni na prawej obraca się w miejscu, skrajny lewy idzie po okręgu w prawo w zadanym tempie, reszta dostosowuje odległość kroku, by nadal tworzyć linię.

Zatrzymanie: HALT

Przy wycofywaniu można również zachodzić, lecz wtedy po komendzie halt, żołnierze obracają się do frontu. Jeśli po zrobieniu zachodzenia dalej trzeba się wycofywać, pada komenda:
    1. In retreat; 2. MARCH – i wtedy idzie się na wprost wycofując.



7.  Marsz na flankę
    1. By the right/left flank; 2. MARCH (lub double quick-MARCH)
Na komendę MARCH strzelcy odwracają się w prawo/lewo i idą zachowując odstępy.
Zatrzymanie: HALT – strzelcy odwracają się w kierunku frontu



8.  strzelanie

a) w miejscu
Komenda:         Commence – FIRING.
Koniec strzelania:    Cease - FIRING
File-leader strzela, ładuje aż do ready, wtedy tylni strzela i ładuje; jak załaduje to przedni strzela i ładuje itd.

b) w marszu na wprost
Komenda jest ta sama. Po niej file-leader zatrzymuje się, strzela i ładuje. Tylni w tym czasie kontynuuje marsz, po przejściu 10-12 kroków zatrzymuje się, przyjmuje pozycję ready i strzela, kiedy file-leader załaduje, itd.

c) wycofując się
Jeśli strzelanie jest przy wycofywaniu, na komendę Commence-Firing, file-leader zatrzymuje się, odwraca do wroga, strzela, a ładuje cofając się; tylni w tym czasie kontynuuje marsz, zatrzymuje się 10-12 kroków za przednim, odwraca się do frontu, ready i strzela, kiedy przedni mija go przy wycofywaniu, ładuje itd.

d) w marszu na flankę
Jeśli kompania idzie na prawą flankę, po komendzie commence-Firing, przedni odwraca się do do wroga, daje krok naprzód, strzela; tylni kontynuuje marsz. Jak przedni strzeli, szybko zajmuje pozycję za tylnim i ładuje w marszu. Jak załaduje, tylni odwraca się w kier. wroga, krok naprzód, i strzela, i szybko zajmuje pozycję za przednim. Po komendzie kończącej ogień cease-firing, tylni przyjmują swoją właściwą pozycję (chyba że już ją zajmują)

Jeśli kompania idzie na lewą flankę, zasady są identyczne, ale pierwszy strzela tyni.

Jeśli prowadzi się ogień stojąc lub idąc na flankę i padnie po tym komenda FORWARD-MARCH, ruszają ci, którzy mają załadowane karabiny. Ci co nie mają zaostają na miejscu, ładują i dopiero się ruszają.

Jeśli prowadzi się ogień stojąc, nacierając, idąc na flankę, a pada komenda IN RETREAT-MARCH, ci którzy mają załadowane karabiny pozostają zwróceni w stronę wroga, strzelają w tej pozycji; ci którzy mają karabiny rozładowane wycofują się ładując w marszu i strzelają wg ogólnych reguł.

Jeśli prowadzi się ogień stojąc, nacierając lub wycofując się, a padnie komenda By the right/left flank; MARCH, wtedy ten który ma załadowany karabin wychodzi krok naprzód, odwraca się do wroga i strzela; ten co ma rozładowany ładuje w marszu; ten co strzelił zajmuje miejsce za plecami kolegi z roty.

Przy komendzie przerywającej ogień Cease – FIRING, ci co nie mają załadowanego karabinu, ładują

Jeśli linia naciera strzlając , przy komendzie halt linia ustala się wg tych co są z przodu. Jeśli linia się cofa, to wg tych co są z tyłu.



9. zwijanie tyraliery w linię
Jeśli chce się zebrać pluton, który jest w tyralierze przy plutonie który jest w rezerwie, pada komenda:
    Assemble on the reserve
Na tę komendę żołnierze grupują się w czwórki, przedni ustawiają się za tynimi i każda czwórka podąża w stronę plutonu rezerwowego, gdzie zajmują swoje miejsce w szeregu.

Może być też potrzeba zgrupowania w centrum, na lewej lub prawej flance, w marszu lub stojąc. Kiedy tyraliera idzie i trzeba ją zwinąć do centrum, pada komenda:
    Assemble on the centre
Środkowy prowadzący kontynuuje marsz na wprost, czwórka idąca za prowadzącym grupuje się, po skosie dołączają do nich pozostałe czwórki.
Zwijanie tyraliery do prawej/lewej flanki wykonuje się podobnie.
Zwijanie tyraliery przy wycofywaniu odbywa się podobnie, z tym że przedni idzie za tylnym.
Przy staniu odbywa się to w identyczny sposób, tylko nie idzie się po skosie, lecz robi się w prawo/lewo zwrot i dołącza.

von Munchhausen - 2009-12-14 21:24:00

Wrzuciłem na jutuba filmiki z musztrą, bo u amerykańców zniknęła:
http://www.youtube.com/watch?v=ZkQA3iK5nNM
http://www.youtube.com/watch?v=sHBX6tzCwD0

oraz w zwolnionym tempie:
http://www.youtube.com/watch?v=Sc8QzjHfncA
http://www.youtube.com/watch?v=x558Cb-2Tb8

Powstaniec - 2010-01-10 22:19:20

http://www.youtube.com/watch?v=0mHTdaKE … re=related
Może się przydać?


http://www.youtube.com/watch?v=zP8nliSt … re=related
Szkoła żołnierza , podział ładowania broni na federalnych i konfederatów-  czy ktoś zauważył różnicę?


http://www.youtube.com/watch?v=MTtOvhFT … re=related
To fajnie wygląda. Nawet komicznie patrząc na dużego i małego

von Munchhausen - 2010-01-11 12:49:09

Fajne, przyda się, dzięki :)

smednir - 2010-02-04 18:47:31

Od Willego pożyczyłem na płycie Szkołę Żołnierza (School of the Soldier vol. I). Zawiera m.in. żonglerkę bronią, musztrę w oparciu na Hardee's and Casey's Infantry Tactics. Osobom zainteresowanym (ja w to wchodzę) proponuję partycypować w kosztach zakupu (płyta kosztowała 30$), a ja zrobię odpowiednią ilość "kopii bezpieczeństwa". Musztrę prowadzi dwóch doświadczonych oficerów Konfederacji i Unii. Generalnie - rewelacja. Sam się zastanawiam nad zakupem drugiej części. Takich filmików instruktażowych na youtube nie znalazłem.

Link do strony z filmem:
http://www.historicalfilms.org/hfiprograms.html

Zainteresowanych proszę o maila na prv.

brunio - 2010-02-04 19:01:37

Z całym szacunkiem, żonglerka to może być talerzami podczas kłótni małżeńskiej w kuchni a jeśli chodzi o broń to nazywa sie to chwyty bronią.

Greywolf - 2010-02-05 23:14:57

Czy jesteś pewien, że taki termin nie był kiedyś używany i to nawet w terminologii fachowej? W końcu kompania woltyżerska, to wcale nie kompania akrobatów na koniach. Terminy mogły ulec zmianie. Bez wątpienia jednak obecnie termin "żonglerka" nie jest właściwy. Nie znalazłem tego w literaturze i może masz rację, ale jakoś dziwnie termin ten wgryzł się w rekonstruktorski "slang", bo słychać go często w "różnych" epokach.
W książce M. Maciejewskiego pt "Broń strzelecka Wojsk Polskich w latach 1717-1945" (Wyd. Glob 1991) jest cytat z "Przepisu Musztry i Manewrów dla Piechoty Woyska Xsiestwa Warszawskiego poprawiony i do francuskiego zupełnie zbliżony..." nadanego przez ks. J. Poniatowskiego. Oczywiście są szkoły żołnierza, plutonu i batalionu. W tej instrukcji była następująca nomenklatura "robienie bronią" czyli obsługa (?) broni i "tempa" czyli chwyty. Ale "tempo" mogło się odbywać więcej niż 1-ym poruszeniem. Z tego co wiem, to ta instrukcja towarzyszyła Wojsku Polskiemu aż do Powstania Listopadowego. Pewnie w języku potocznym była dłużej, po wprowadzenia języka ros. w komendach.

brunio - 2010-02-06 07:46:20

Nieoceniony  ks. Jędrzej Kitowicz (II. poł. XVIII w.) pisze: "jeden też z szefów regimentów sprowadził sobie unteroficjera Prusaka, któren żołnierzy w rozmaitych handgryfach egzercyrował".  Z niemieckiego: die Hand - ręka, greifen - chwytać.
I stąd fachowe i własciwe określenie "chwyty bronią" stosowane do dzisiaj w WP.

Co do mnie, to pomimo że broń której używamy nazywa się dzisiaj karabinem to ja wolę nazywać to muszkietem - tak jak to nazywano w obu armiach amerykańskich w czasie Wojny o Wolność Południa.

smednir - 2010-02-06 12:58:57

Pisząc 'żonglerka' użyłem slangu, a nie fachowego określenia. Wiem, że w regulaminach nie używa się takiego sformuowania. Nie owijając jednak w konfederacką bawełnę, użyłem tego słowa, żeby dla wszystkich było zrozumiałe i jednoznaczne co na płycie się znajduje.

W ACW używali rifle i rifle musket, niewiele znacząca, ale jednak różnica :)

von Munchhausen - 2010-02-07 21:02:14

Rifle to skrót od "rifled musket" czyli muszkiet gwintowany, czyli jeśli chodzi o ACW - przeważnie karabin kapiszonowy systemu Minie.

Co do samej płytki, to z tego co widzę są to najbardziej podstawowe podstawy, maglowane na każdej imprezie rekonstrukcyjnej.
Jak się zrzuci na te materiały 6-7 osób to ma sens. Jak będzie tylu chętnych to ja też jestem zainteresowany.

O wiele bardziej przydały by się materiały video dotyczące szkoły batalionu i instrukcja dla tyralier.

blue savage - 2010-02-08 21:04:07

Smednir, Jankesi potwierdzają partycypowanie w kosztach płyty tzn. "kopiach bezpieczeństwa" :)

yankes62 - 2010-02-08 21:54:36

Szanowny nasz d-co.Jeśli dostaniemy rebeliancką wersję chwytów bronią (na jednym z filmów widziałem różnice w chwycie po załadowaniu muszkietu) to na rekonstrukcjach dostaniemy w ryj od Yankeskiego oficera np. tfu Niemca :P

brunio - 2010-02-08 21:55:01

Ja też się dorzucę

Bob - 2010-02-08 23:07:26

Ja też się dorzucę.
Trzeba się trochę poduczyć.
:)

Greywolf - 2010-02-09 10:45:01

Zgodnie z wcześniejszą deklaracją też się dorzucę.

blue savage - 2010-02-09 15:51:00

Żołnierzy Yankes62, wy i tak dostaniecie w r... od oficera, bo chwyty są dla praworęcznych ;-)

Powstaniec - 2010-02-09 18:07:54

I ja i brat również się dołączymy.

smednir - 2010-02-09 19:23:52

von Munchhausen napisał:

Rifle to skrót od "rifled musket" czyli muszkiet gwintowany, czyli jeśli chodzi o ACW - przeważnie karabin kapiszonowy systemu Minie.

Wg terminologii anglosaskiej (a tą się posługujemy) różnica polega na rozróżnieniu długości karabinu, i tak karabiny „krótkie” (np. dwubączkowe) nazywane są powszechnie rifle, a "długie" (trzybączkowe) - rifle musket.

Greywolf - 2010-02-09 23:11:22

brunio napisał:

Nieoceniony  ks. Jędrzej Kitowicz (II. poł. XVIII w.) pisze: "jeden też z szefów regimentów sprowadził sobie unteroficjera Prusaka, któren żołnierzy w rozmaitych handgryfach egzercyrował".  Z niemieckiego: die Hand - ręka, greifen - chwytać.
I stąd fachowe i własciwe określenie "chwyty bronią" stosowane do dzisiaj w WP.

Co do mnie, to pomimo że broń której używamy nazywa się dzisiaj karabinem to ja wolę nazywać to muszkietem - tak jak to nazywano w obu armiach amerykańskich w czasie Wojny o Wolność Południa.

Tak jak napisałem, stosowane były również w instrukcjach niefachowe: tempa.
Karabinem zwała się już 200 lat temu, a definicja muszkietu to jest broń gładkolufowa, długa, palna, z zamkiem lontowym. Natomiast karabin zwany był również z franc. fuzją (fusil). Stąd też byli fizylierzy - strzelcy, wł. karabinierzy (nie mylić z obecną policją włoską).
Co do języka niemieckiego, w piechocie szczególnie, to jego obecność pochodzi co najmniej od wieków średnich i regulaminów piechoty tzw. cudzoziemskiego autoramentu. Ale stosując tą manierę, to powinniśmy mówić "patronasz" (od niem. patrontasche) zamiast ładownica, co jest określeniem późniejszym.

Sas - 2010-02-09 23:58:07

Też się dorzucam jak co :)

smednir - 2010-03-30 23:40:24

Po długich i zażartych bojach udało mi się sporządzić wystarczającą ilość "kopii bezpieczeństwa". Nie będę wnikał w szczegóły.
Wszyscy Koledzy, którzy wcześniej zadeklarowali partycypowanie kosztów, proszę o wysłanie na PW adresu, pod który mam wysłać 'kopię'.
A przy nadażającej się okazji, rozliczymy się z Willim.

brunio - 2010-03-31 18:06:19

Smednirze, masz zapchaną skrzynkę i nijak nie da się wysłać maila na priv a na telefony nie odpowiadasz.

smednir - 2010-03-31 19:39:01

Skrzynkę opróżniłem. Przepraszam za kłopot.

Greywolf - 2010-04-01 09:17:44

Wysłałem Ci maila.

von Munchhausen - 2010-06-06 22:24:28

Odkryłem możliwość wklejania tu filmików z youtuba, więc korzystam z okazji i zamieszczam.
To co tu jest każdy ma mieć wykute na blachę :)





I w zwolnionym tempie

yankes62 - 2010-06-06 22:56:36

To już wykuliśmy . Gorzej ze zwrotami , zawracaniem , strzelaniem dwójkami itp.itd. WIADOMOŚĆ nie dotyczy niebieskiego d-cy. Na pewno wykuł na pamięć obydwa regulaminy (słyszałem że były dwie szkoły) oraz trasę naszej corocznej wyprawy motocyklowej :P  PS. Wśród naszej małej społeczności nosi ksywkę " her profesor" (moje) a ogólną "GPS" :D

von Munchhausen - 2010-06-07 13:28:20

Tutaj jest całkiem porządnie pokazane ładowanie, strzelanie i podstawowe sposoby strzelania w oddziale (pierwsze 3 minut z kawałkiem):

LansjerLN - 2010-08-31 09:04:58

Czy w/w regulamin jest tożsamy z "Hardee's rifle and light infantry. Tactics for the instruction, exercises and manoeuvres of riflemen and light infrantry. Including school of the soldier and school of the company by Brevet lieut. W.J.Hardee. New York 1862?

von Munchhausen - 2010-08-31 21:25:07

Podejrzewam, że tożsame. Hardee napisał swój regulamin w 1855 roku, to co podajesz to pewnie reprint z 1862. Ja sam mam reprint z 1861 roku z Filadelfii. Później były jakieś kosmetyczne zmiany, ale to bodajże 1864 rok.