#31 2009-03-13 17:50:59

von Munchhausen

Ojciec założyciel

3521182
Call me!
Skąd: Kłodzko
Zarejestrowany: 2008-09-09
Posty: 573
Punktów :   
WWW

Re: Umundurowanie i wyposażenie

Hubimohi bardzo proszę, nie powołuj się na filmy, to nie jest wiarygodne źródło.

"Regulaminowe" koce Federalnych miały wymiary 60x80 cali, czyli po naszemu ok. 152x203cm. W 1861 jankeska piechota dostawała przeważnie beżowe koce z brązowym pasem przy brzegu, kawaleria granatowe z czerwonym pasem. Do artylerii czasami trafiały też czerwone koce.
Ale zdarzały się też zalecenia (i to u Jankesów), żeby każdy ochotnik zgłaszający się do jednostki miał swój własny koc (czyli przyniesiony z domu). Czyli nawet u "jagódek" była pod tym względem duża dowolność, a co dopiero mówić o Konfederatach.
Oczywiście "stare polskie" szare koce jak najbardziej pasują i bardzo dobrze się sprawdzają. Podobnie jak każdy inny wełniany koc w stonowanej kolorystyce - pamiętajcie że pstrokaty koc przewieszony przez pierś to świetny cel dla snajpera


http://csaregiment.pl/ nowa strona i forum 14th Louisiana

Offline

 

#32 2009-03-13 18:33:05

Greywolf

Mistrz ciętej riposty

4811975
Call me!
Skąd: k/Warszawy
Zarejestrowany: 2009-02-20
Posty: 801
Punktów :   

Re: Umundurowanie i wyposażenie

Kolorystyka to jedno a rodzaj i materiał do drugie. Pytanie o koce właśnie dlatego zadałem, że
primo, jest to jeden z dominujących wizualnie elementów wyposażenia . Szczególnie, że sposób noszenia a'la krasnoarmiejcy (przez ramię) był przeważający,
secundo, wolałem się dopytać, bo w sklepach widziałem Jankeskie koce, których pewnie w CS Army było więcej, szczególnie w drugiej połowie wojny,
tertio... (niestety musiałem przerwać na jakiś czas pisanie ) mimo wszystko lepiej ustalić jaki "design" jest w rekonstrukcji niedopuszczalny. Niestety tu jestem laikiem i amatorem w 100%.
Co do troczków/rzemieni to po prostu nie widziałem nigdzie jakie wtedy były i czy w ogóle coś takiego stosowano. Skoro już kupujemy szczoteczki z włosia to chyba troczek z klamerką jest wątpliwy jeśli w ogóle nie występował. Zdaję sobie sprawę, że w ANW brakowało wszystkiego i improwizacja była pełna.

Ostatnio edytowany przez greywolf (2009-03-14 15:02:39)


Hurrah! Hurrah!
For Southern rights, hurrah!
Hurrah for the Bonnie Blue Flag that bears a single star.

Offline

 

#33 2009-03-15 18:07:31

hubimohi93

Użytkownik

13342757
Skąd: Great Wood:) Pom.Gd
Zarejestrowany: 2009-02-17
Posty: 44
Punktów :   

Re: Umundurowanie i wyposażenie

"Hubimohi bardzo proszę, nie powołuj się na filmy, to nie jest wiarygodne źródło"

Jeśli uda nam się wyglądać i zachowywać jak statyści z tych filmów,to będzie dla nas z pewnością wielki sukces .Jestem nawet pewien że przebijemy ich tą naszą "słowiańską elegancją" i chęcią walki z "odwiecznym" wrogiem .

Ostatnio edytowany przez hubimohi93 (2009-03-15 18:08:10)

Offline

 

#34 2009-03-15 20:57:02

Greywolf

Mistrz ciętej riposty

4811975
Call me!
Skąd: k/Warszawy
Zarejestrowany: 2009-02-20
Posty: 801
Punktów :   

Re: Umundurowanie i wyposażenie

von Munchhausen napisał:

"pamiętajcie że pstrokaty koc przewieszony przez pierś to świetny cel dla snajpera

Najlepszy cel dla snajpera to epolety (gwiazdki lub paski) albo drzewce sztandaru...

Ostatnio edytowany przez greywolf (2009-03-15 20:57:23)


Hurrah! Hurrah!
For Southern rights, hurrah!
Hurrah for the Bonnie Blue Flag that bears a single star.

Offline

 

#35 2009-03-15 22:04:23

von Munchhausen

Ojciec założyciel

3521182
Call me!
Skąd: Kłodzko
Zarejestrowany: 2008-09-09
Posty: 573
Punktów :   
WWW

Re: Umundurowanie i wyposażenie

greywolf napisał:

Najlepszy cel dla snajpera to epolety (gwiazdki lub paski) albo drzewce sztandaru...

Co racja, to racja Gorzej jednak jak się oficerowie i chorążowie skończą

@ hubimohi93
Bardzo proszę, jest ogromna literatura dotycząca Wojny Secesyjnej, mnóstwo zdjęć, z nich ucz się historii i prawidłowego "reenactingu". Film to tylko rozrywka, opowieść reżysera na dany temat. Nie ucz się z filmów historii ani mundurologii.


http://csaregiment.pl/ nowa strona i forum 14th Louisiana

Offline

 

#36 2009-03-15 23:26:45

Greywolf

Mistrz ciętej riposty

4811975
Call me!
Skąd: k/Warszawy
Zarejestrowany: 2009-02-20
Posty: 801
Punktów :   

Re: Umundurowanie i wyposażenie

Z jednej strony się zgodzę z Tobą, bo to trochę jakby uczyć się historii z książek Sienkiewicza (mojego ulubionego ale mało wiarygodnego źródła faktów) albo co gorsza z filmów Hoffmana... brrr
Ale w sprawie niektórych filmów można trochę złagodzić tą opinię.
Z tego co wiem w kilku filmach np. Gettysburg (w 90% statystów to reenaktorzy - w szczególności atak Picketta na Cementary Rigde), Chwała/Glory (bitwa po Sharpsburgiem-zdjęcia do filmu były w trakcie przygotowań i spektaklu z okazji obchodów 125 rocznicy bitwy z uczestnictwem większości stowarzyszeń reenaktorów ACW, scena krótka, ale niezła; potyczki w okolicach Beaufort; atak na fort Wagner i potyczka na James Island). Co do pierwszego to na kilku stronach jest info o udziale w kręceniu Gettysburga, natomiast co do Chwały to takie info jest na opisie płyty i filmu od producenta.
Zupełnie nie wyszedł w stylu Gettysburga już God's and Generals (choć widziałem na stronach www pułków z Wirginii zdjęcia z kręcenia scen np bitwy pod Manassas i Chancelorsville)... Na potrzeby bitwy pod Manassas niektóre regimenty miały specjalnie szyte inne mundury niż na resztę wojny.
Oczywiście wymogi filmów są zupełnie inne niż rzetelnej rekonstrukcji i zgadzam się z przedmówcą w 100%.
Mimo to sam lubię popatrzeć na kilka scen, szczególnie formowania szyku brygad do ataku Picketa... Eeech.


Hurrah! Hurrah!
For Southern rights, hurrah!
Hurrah for the Bonnie Blue Flag that bears a single star.

Offline

 

#37 2009-03-16 21:53:44

hubimohi93

Użytkownik

13342757
Skąd: Great Wood:) Pom.Gd
Zarejestrowany: 2009-02-17
Posty: 44
Punktów :   

Re: Umundurowanie i wyposażenie

Zdaję sobie z tego sprawę i rozumiem waszą poprawkę.Oczywiście nie wszystkie filmy powinny być przykładem dla rekonstruktorów i nie wszystkie są dobrze odtworzone (np. bitwa pod Sterling w "Walecznym Sercu" jest kompletnie zmieniona na korzyści filmowe...ale cóż to nie "nasza wojna" .Rozumiem też, że źródła historyczne tj. zdjęcia,książki,filmy dokumentalne powinny być dla mnie przykładem a nie tzw.dziewiąta muza.Może mam taką małą słabość do niektórych pięknych filmów....Postaram się pod tym względem zmienić

Ostatnio edytowany przez hubimohi93 (2009-03-16 22:09:41)

Offline

 

#38 2009-03-21 23:08:26

Willie

Użytkownik

6494677
Zarejestrowany: 2009-03-02
Posty: 109
Punktów :   

Re: Umundurowanie i wyposażenie

Co do wyposażenia
Wiele znaków na niebie i ziemi wskazuje iz bede puszczał dalej swojego zouave.Z pasem, bagnetem, zabką . Plus sniper front  sights z epoki.,.Model akceptowany przez NSSA . dodam tez kulolejke lee, wojskowa minnie .Strzela  dobrze.Powód -na cholere mi 3 wojskowe karabiny, jak na zawodach  bedą do uzycia tylko dwa (3 band E musket , i Sharps w wersji strzelców marynarki).Jezeli ktoś zainteresowany, to pw

Ostatnio edytowany przez Willie (2009-03-23 18:46:00)

Offline

 

#39 2009-04-12 22:00:45

Greywolf

Mistrz ciętej riposty

4811975
Call me!
Skąd: k/Warszawy
Zarejestrowany: 2009-02-20
Posty: 801
Punktów :   

Re: Umundurowanie i wyposażenie

Czy ktoś znalazł jakąś stronkę o wykrojach?
Na "Freha" znalazłem link to takiej stronki:
http://www.costumes.org/
Są tu ubiory cywilne i wojskowe z epoki. Jeśli ktoś to widział, to proszę o info, czy coś da się wykorzystać dla naszych potrzeb? Na razie wertuję i znalazłem spodnie, kamizelkę, koszulę itp. Niektóre są z końca XIX w. i mogą się różnić od okresu ACW.


Hurrah! Hurrah!
For Southern rights, hurrah!
Hurrah for the Bonnie Blue Flag that bears a single star.

Offline

 

#40 2009-04-13 21:48:15

von Munchhausen

Ojciec założyciel

3521182
Call me!
Skąd: Kłodzko
Zarejestrowany: 2008-09-09
Posty: 573
Punktów :   
WWW

Re: Umundurowanie i wyposażenie

Tutaj jest dużo wykrojów: http://www.longago.com/civilwarmen.html Tyle że to sklep i wykroje trzeba nabyć drogą kupna. Jest tam sporo tego - koszule, kamizelki, wojskowe spodnie, kurtka (shell jacket, pozycja 21-sza od góry), nawet wykrój na płaszcz.

Możesz podać linki do tego co znalazłeś na stronie http://www.costumes.org/ ?


http://csaregiment.pl/ nowa strona i forum 14th Louisiana

Offline

 

#41 2009-04-14 22:36:33

Greywolf

Mistrz ciętej riposty

4811975
Call me!
Skąd: k/Warszawy
Zarejestrowany: 2009-02-20
Posty: 801
Punktów :   

Re: Umundurowanie i wyposażenie

Proszę
http://www.costumes.org/history/100page … uide1c.htm
Wykroje jak pisałem raczej z końca XIX w. ale można zaryzykować.


Hurrah! Hurrah!
For Southern rights, hurrah!
Hurrah for the Bonnie Blue Flag that bears a single star.

Offline

 

#42 2009-04-20 20:12:32

von Munchhausen

Ojciec założyciel

3521182
Call me!
Skąd: Kłodzko
Zarejestrowany: 2008-09-09
Posty: 573
Punktów :   
WWW

Re: Umundurowanie i wyposażenie

Te ubrania są bardzo wytworne i szalenie eleganckie, raczej nie dla prostego żołnierza Jeśli już ktoś chciałby sobie takie cacko szyć, to wcześniej trzeba by sprawdzić w katalogach mody czy w latach 60-tych też takie modele się pojawiały, żeby anachronizmów nie siać.

Tak swoją drogą, jak będziesz miał ode mnie spodnie i kamizelkę, to może by Twój krawiec porobił wykroje poszczególnych części? Wystarczyło by nawet pstryknąć fotkę wszystkich wykrojonych części przed ich zszyciem.


http://csaregiment.pl/ nowa strona i forum 14th Louisiana

Offline

 

#43 2009-04-20 22:42:22

Greywolf

Mistrz ciętej riposty

4811975
Call me!
Skąd: k/Warszawy
Zarejestrowany: 2009-02-20
Posty: 801
Punktów :   

Re: Umundurowanie i wyposażenie

Z wykrojami jest ponoć taki problem, że sens mają takie, na których są różne rozmiary, tzn. nie są na jeden rozmiar tylko na różne (od...do...).
Postaram się coś takiego od niego wydobyć, o ile efekt zmiany rozmiaru z Twojego na mój będzie satysfakcjonujący
Co do ubrań, to fakt, że są raczej dla dżentelmenów, choć są i kroje wojskowych sort. Mimo to raczej chodzi o fason ubrania jako taki, zaszewki, wcięcia itp. Przynajmniej z mojego skromnego doświadczenia tak to wygląda. Z 15 lat temu szyłem sam sobie  kepi i wiem, że prosty, intuicyjny krój nie daje spodziewanego efektu...


Hurrah! Hurrah!
For Southern rights, hurrah!
Hurrah for the Bonnie Blue Flag that bears a single star.

Offline

 

#44 2009-05-10 00:41:26

Greywolf

Mistrz ciętej riposty

4811975
Call me!
Skąd: k/Warszawy
Zarejestrowany: 2009-02-20
Posty: 801
Punktów :   

Re: Umundurowanie i wyposażenie

Właśnie dostałem kamizelkę. Wyszło super. Może dwoma detalami się różnią, ale generalnie nie można się czepiać. Wykrój będę miał za jakiś czas, ewentualnie mogę polecić krawca
Spodnie są w trakcie szycia.
Aha, mogę podpowiedzieć w sprawie szytych mundurów z miejscowych materiałów. W Ikei (sic!) są świetne lniane i bawełniane płótna z beli. Kolory, które widziałem to czarny, granatowy (taki mam) i naturalny (czyli ecru). Materiały są trochę grubsze niż te stosowane w kupionych mundurach jako podszewki. Właśnie do takiego zastosowania polecam. Użyłem tego w kamizelce i do spodni. Cena też jest atrakcyjna (wg mnie) czyli ok 12-14 zł za mb.

Ostatnio edytowany przez greywolf (2009-05-10 00:45:12)


Hurrah! Hurrah!
For Southern rights, hurrah!
Hurrah for the Bonnie Blue Flag that bears a single star.

Offline

 

#45 2009-09-27 22:09:20

Greywolf

Mistrz ciętej riposty

4811975
Call me!
Skąd: k/Warszawy
Zarejestrowany: 2009-02-20
Posty: 801
Punktów :   

Re: Umundurowanie i wyposażenie

Znalazłem kilka ciekawych fotek na temat poruszony podczas przemarszu dotyczący kurtek "RD type II".
(Jak uda mi się wkrótce zeskanować, to wkleję fotki). Pytanie brzmiało: czy sztywne i wysokie, stojące kołnierze (stójki) jakie ma kilku z nas, w kurtkach kupionych w USA są prawidłowe? Mieliśmy pewne wątpliwości, jako że na wiekszości zdjęć kołnierze są niższe i umożliwiają np wygodne noszenie zapiętej kurtki na jeden (górny) guzik (maniera widoczna na wielu zdjęciach z epoki).
Na zdjęciach z ekspozycji w Muzeum Armii CSA w Richmond, które znalazłem w magazynie "Civil War Magazine" z 2005 r., widać dokładnie, że kołnierze typu "wysokiego" były stosowane w mundurach opisanych jako z początkowego okresu wojny. Brak opisu daty rocznej, niestety. Raczej są więc prawidłowe. Ale czy mogły występować w mundurach RDII? Wg mnie tak, bo to model z '62-63 i raczej nie ma co się spodziewać pełnej unifikacji krojów.
Powyższa dygresja, to raczej na marginesie ogólnej dyskusji, może mająca znaczenie, jak ktoś chce uszyć kurtkę na podstawie naszych.
P.S. Na portalu "dobroni.pl" ktoś sprzedaje replikę szarego kepi. Skoro nowi koledzy są zainteresowani to warto zobaczyć, co i jak. (ogłoszenie nr 159).

Ostatnio edytowany przez greywolf (2009-09-27 22:10:24)


Hurrah! Hurrah!
For Southern rights, hurrah!
Hurrah for the Bonnie Blue Flag that bears a single star.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Ciechocinek pokoje