#1 2009-09-12 13:22:46

 Infantryman

Użytkownik

Skąd: Radzyń Podlaski
Zarejestrowany: 2009-09-12
Posty: 17
Punktów :   
WWW

Witam!

Witam
Nazywam się Filip pochodzę z Radzynia Podlaskiego, to miasto niedaleko Lublina. Jestem ze Stowarzyszenia Historycznego Big Red One, spotkałem was na Moto Weteran Bazarze w tym roku i byłem Francuskim cywilem z okresu II Wojny Światowej, to ze względu na mój młody wiek 12-13 lat Niektóre osoby może mnie pamiętają zamieniłem z wami kilka słów. Tak poza tym interesuję się ogólnie historią USA od 13 kolonii do II Wojny Światowej z nią włącznie (jakoś współczesna historia USA mnie nie zainteresowała).
W przyszłości zamierzam założyć Grupę Rekonstrukcji Historycznej odtwarzającą Amerykańską Wojnę Rewolucyjną. Tak naprawdę wy grupa 14th Louisiana Volunteers dodała mi ducha do kontynuowania pomysłu, bo jak zobaczyłem Wojnę Secesyjną to czemu by nie zrobić Wojny Rewolucyjnej. A dlaczego Wojna Rewolucyjna? Po prostu lata 1775-1783 zainteresowały mnie najbardziej.

Offline

 

#2 2009-09-12 21:36:26

von Munchhausen

Ojciec założyciel

3521182
Call me!
Skąd: Kłodzko
Zarejestrowany: 2008-09-09
Posty: 573
Punktów :   
WWW

Re: Witam!

Witaj Filipie!
Życzę powodzenia w realizacji projektu. Na pewno w Anglii istnieją grupy rekonstruujące wojnę o niepodległość Stanów, ale czy jest coś bliżej Polski, tego nie wiem. W Czechach jest dość popularna Wojna Siedmioletnia razem z jej częścią amerykańską.


http://csaregiment.pl/ nowa strona i forum 14th Louisiana

Offline

 

#3 2009-09-14 19:03:55

 Infantryman

Użytkownik

Skąd: Radzyń Podlaski
Zarejestrowany: 2009-09-12
Posty: 17
Punktów :   
WWW

Re: Witam!

Dzięki za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie. Interesuję mnie jak rekonstruktorzy strzelają z muszkietów, jak to wszytko ładują tak jak w oryginale?
np.: http://www.youtube.com/watch?v=iYvalk17TfQ

Offline

 

#4 2009-09-14 21:09:00

von Munchhausen

Ojciec założyciel

3521182
Call me!
Skąd: Kłodzko
Zarejestrowany: 2008-09-09
Posty: 573
Punktów :   
WWW

Re: Witam!

Tak, muszkiety ładuje się i strzela się z nich tak jak w oryginale.
W oryginale wyglądało to tak - ładunek karabinowy to papierowa tutka o średnicy równej kalibrowi kuli. Na końcu tutki znajdowała się kula, na to sypano odmierzoną dawkę prochu (w przypadku wojskowych skałkówek ok. 12 gram) i końcówkę zawijano. Takich ładunków do ładownicy mieściło się  30-40szt. w zależności od ładownicy i od armii.
Żeby wystrzelić ze skałkowego muszkietu, żołnierz wyciągał z ładownicy ładunek, odgryzał końcówkę, podsypywał proch na panewkę, a resztę prochu wsypywał do lufy, wrzucał tam kulę z papierem i przybijał to stemplem. Broń była nabita i gotowa do strzału.
Obecnie robi się tak samo, tylko do ładunków nie daje się ołowianej kuli, strzela się tylko prochem i papierem.

Ostatnio edytowany przez von Munchhausen (2009-09-14 21:11:18)


http://csaregiment.pl/ nowa strona i forum 14th Louisiana

Offline

 

#5 2009-09-16 18:37:14

 Infantryman

Użytkownik

Skąd: Radzyń Podlaski
Zarejestrowany: 2009-09-12
Posty: 17
Punktów :   
WWW

Re: Witam!

Dzięki za wyjaśnienie.

Offline

 

#6 2009-09-21 20:33:24

 Infantryman

Użytkownik

Skąd: Radzyń Podlaski
Zarejestrowany: 2009-09-12
Posty: 17
Punktów :   
WWW

Re: Witam!

Założyłem forum o Wojnie Rewolucyjnej, przepraszam, że tak skromnie, ale szkoła obowiązki, itd. Boję się tylko, że nikt go nie będzie odwiedzał, bo nikt się wojną Rewolucyjną w Polsce nie interesuję

Oto link do forum:
http://americanrevolution.myforum.pl/index.php

A jak wasza Grupa zaczynała, bo w Polsce większego zainteresowania Wojną Secesyjną też nie ma, przynajmniej w 2008. Jak zaczynaliście? Od czego?

Offline

 

#7 2009-09-23 19:58:59

von Munchhausen

Ojciec założyciel

3521182
Call me!
Skąd: Kłodzko
Zarejestrowany: 2008-09-09
Posty: 573
Punktów :   
WWW

Re: Witam!

Hmmm, chyba najlepiej zacząć od teorii

Czyli:
1. Gromadzić literaturę dotyczącą interesującego Cię okresu - z racji zainteresowań, najciekawsze rzeczy będziesz pewnie musiał ściągać z USA i UK. Z czego wynika pośrednio konieczność nauki angielskiego
2. Zrobić internetowe śledztwo odnośnie grup rekonstrukcyjnych i imprez historycznych z tego okresu w Europie. Chodzi o to żebyś mógł zobaczyć gdzie są najbliższe grupy które mogą Ci ewentualnie pomóc w skompletowaniu sprzętu, wyposażenia, i gdzie mógłbyś pojechać na imprezę/bitwę/biwak.
3. Nie zrażać się początkowymi niepowodzeniami i dalej robić swoje

Ja tak zaczynałem i jak widać dało radę popchnąć temat do przodu. Tak jak pisałem, dość popularna jest w naszych okolicach Wojna Siedmioletnia razem z jej częścią amerykańską, więc i może wojna o niepodległość USA cieszy się jakąś sympatią w Europie. Musisz poszukać. Ze swojej strony obiecuję, że jak znajdę coś interesującego, to Ci podrzucę.
W każdym razie jeśli chodzi o teren Polski to musisz się nastawić na pracę u podstaw i orkę na ugorze Młody jesteś, więc masz czas, nie musisz się śpieszyć i możesz powoli robić swoje, i nie przejmować się początkowymi niepowodzeniami. Jeśli z wiekiem nie minie Ci zainteresowanie tym tematem, to wg mnie możesz dużo dokonać. Czego Ci z całego serca życzę.


http://csaregiment.pl/ nowa strona i forum 14th Louisiana

Offline

 

#8 2009-09-23 22:39:46

 Infantryman

Użytkownik

Skąd: Radzyń Podlaski
Zarejestrowany: 2009-09-12
Posty: 17
Punktów :   
WWW

Re: Witam!

Dziękuje bardzo za rady.

1.Jak na razie literatury trochę mam, nawet się jedna polska książka znalazł seria Historyczne Bitwy z 1984 roku
  Z Angielskim mi dobrze, ja mam tak, że lepiej rozumiem Angielski jak czytam o Bitwach niż o materiale dla szóstoklasistów

2. Śledztwo zrobiłem i z wszystkich jednostek wybrałem 1 Regiment z Maryland, w boju był naprawdę skuteczny. Podczas kampanii Nowojorskiej w 1776 roku część pułku dokładnie  400 żołnierzy broniło się na otwartym polu przeciwko ponad 2000 żołnierzami brytyjskimi, nie bez powodu Brytyjscy historycy uważają Regiment z Maryland za najlepszy

3. Postaram się nie zrażać.

Najlepiej to było by się spotkać z tymi osadnikami o których wspominał mi smednir, oni na pewno mają jakieś lepsze informacje o tej tematyce.

Offline

 

#9 2009-11-02 16:31:39

 Infantryman

Użytkownik

Skąd: Radzyń Podlaski
Zarejestrowany: 2009-09-12
Posty: 17
Punktów :   
WWW

Re: Witam!

We wrześniu napisałem na forum Wojny Siedmioletniej.

http://www.siedmiolatka.fora.pl/inne,7/ … h,188.html

Trochę czasu minęło od tego, ale są jakieś sukcesy. Drugim założycielem GRH jest Krzysztof Kucharski, mam jeszcze jednego rekruta z S.H. Big Red One. Jest nas jak na razie trzech. Ostatnio nic się nie dzieję, to na pewno z braku czasu. Czytałem sobie ten wątek na tym forum o Wojnie Siedmioletniej i muszę powiedzieć, że trochę osób ma rację, dużo osób w Polsce nie znajdę. Co prawda mówił mi drugi założyciel, że on też był pierwszym Pruskim żołnierzem w Polsce, ale to zupełnie co innego. Pruska armia walczyła w Europie, a Armia Amerykańska dopiero w I Wojnie Światowej, tym bardziej że to wydarzenia zza oceanu. Wiem, że rada nr. 3 nie zrażać się, ale Wojna Secesyjna jest trochę bardziej znana niż Rewolucyjna z poprzedniego wieku. Nie wiem też na jakiej stronie przeprowadzić rekrutację.

Jak na razie zapraszam na moje dwa fora:

Forum ogólnie o Wojnie o Niepodległość:

http://americanrevolution.myforum.pl/index.php

Forum Grupowe:

http://1maryland.myforum.pl/index.php

Sam już nie wiem czy to kontynuować.

Offline

 

#10 2009-11-02 22:00:20

von Munchhausen

Ojciec założyciel

3521182
Call me!
Skąd: Kłodzko
Zarejestrowany: 2008-09-09
Posty: 573
Punktów :   
WWW

Re: Witam!

Wiadomo, że temat wojny o niepodległość USA jest u nas mocno egzotyczny. No ale w Polsce istnieje też oddział odtwarzający piechotę japońską chyba z XVII wieku, więc egzotyka jest jeszcze większa Jest też w Polsce paru Chazarów, Mongołów z Wielkiego Stepu, są Rzymianie, robią się falangici greccy, są ludzie zajmujący się prehistorią, Indianami czy kolonizacją Ameryki Północnej. Tak więc widzisz, że rozrzut geograficzny (i czasowy) jest bardzo duży. I niektórzy są jeszcze bardziej egzotyczni od Ciebie No ale to są pojedyncze osoby albo oddziałki liczące w porywach do 10 osób. Ty również na początek możesz liczyć najwyżej na kilkuosobowy oddział.

Co do imprez to na pewno nie masz co liczyć na takie imprezy jakie ma średniowiecze czy napoleonka. Na początek będziesz z kolegami "skazany" na imprezy, biwaki we własnym gronie. Jakieś większe imprezy to pewnie na zachodzie Europy, być może w Anglii. Jeśli taka perspektywa Cię nie przeraża, to działaj dalej, gromadź materiały i się reklamuj w internecie. Jak jeszcze nie znasz, to do promowania się polecam strony http://freha.pl/ i http://dobroni.pl/

Daj sobie rok (albo i więcej) na gromadzenie wiedzy, materiałów z epoki i reklamę swojej grupy, a potem podejmij decyzję czy jest sens dalej to kontynuować. Bo samemu to raczej nie ma sensu, ale jeśli zbierze się parę osób, to już wg mnie ma sens. A z drugiej strony nawet jeśli będziesz sam ale już umundurowany i wyposażony, i ciągle będziesz aktywny w internecie, będziesz pisał artykuły dotyczące wojny o niepodległość i przybliżał ludziom tę tematykę, to z czasem, w perspektywie paru lat stworzysz zainteresowanie tematem. Ale to jest perspektywa długoterminowa, nie wiem czy jesteś nią zainteresowany


http://csaregiment.pl/ nowa strona i forum 14th Louisiana

Offline

 

#11 2009-11-02 23:38:04

 Infantryman

Użytkownik

Skąd: Radzyń Podlaski
Zarejestrowany: 2009-09-12
Posty: 17
Punktów :   
WWW

Re: Witam!

O Rzymianach wiedziałem, ale o japońskiej piechocie nie słyszałem. Wracając do imprez. Nie nastawiałem się od początku na większe publiczne imprezy, ale Grupa Krzysztofa Kucharskiego ma kilka osób, które mają mundury Hessów z drugiej połowy XIII wieku. Zawsze można się będzie gdzieś spotkać i zrobić jakąś potyczkę. Co do artykułów to napisałem dwa na Wikipedii. Oto jeden z nich:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_o_Monmouth

Nie liczę na coś wielkiego, ale i tak trzy osoby to jednak dużo jak na dwa miesiące od założenia Grupy.

Offline

 

#12 2009-11-06 18:37:26

 Infantryman

Użytkownik

Skąd: Radzyń Podlaski
Zarejestrowany: 2009-09-12
Posty: 17
Punktów :   
WWW

Re: Witam!

Napisałem spolszczoną historię Regimentu, który odtwarzam.

Historia 1 Regimentu Maryland

1 Regiment z Maryland jest uważany za jeden z najlepszych Regimentów z Wojny o niepodległość USA. W odróżnieniu od większości Armii Washingtona, żołnierze tego pułku w 1776 roku byli tak dobrze wyszkoleni, umundurowani i wyposażeni, że mogli się przeciwstawić nawet żołnierzom Heskim. Żołnierze 1st Maryland posiadali bagnety, co w latach 1775-1776 było rzadkością w oddziałach Armii Kontynentalnej. Pułk był dosyć znany w nowym kraju, część Armii uważała ten Regiment za „elegantów”.

Regiment powstał 14 Stycznia 1776 roku. Został sformowany w trzy kompanie zorganizowane w Baltimore i sześć w Annapolis w prowincji Maryland. Połączono je w celu utworzenia batalionu. Zreorganizowano go następnie do wielkości Regimentu, który składał się z dziewięciu kompanii, w tym jednej, która była kompanią piechoty lekkiej. Pierwszym dowódcą Regimentu był William Smallwood. Regiment został dołączony do Armii Washingtona w dniu 6 lipca 1776 roku. Regiment z Maryland został przydzielony do brygady Generała Strilinga, wraz z Regimentem z Delaware pułkownika John'a Haslet'a. To był początek współpracy pomiędzy żołnierzami z Maryland i Delaware.

1 Regiment z Maryland wziął udział po raz pierwszy w walce 27 sierpnia 1776 roku, w Bitwie na Long Island, podczas kampanii w Nowym Jorku. Zdobyli tam wielkie uznanie za odparcie 7 ataków Brytyjskich. Pułk mając jedynie 400 ludzi odparł atak 2000 Brytyjsko-Heskich żołnierzy. W zaciętej walce Regiment z Maryland bronił się z wielkim poświęceniem. Amerykanie walczyli, aby dać całej wycofującej się Armii czas na dotarcie na bezpieczny teren. Regiment po wielu atakach, oskrzydleniu pozycji, a nawet walce na bagnety w końcu musiał się wycofać, był to jednak wielki sukces dla Regimentu. Żadna jednostka w Armii Washingotna nie umiała skutecznie walczyć z tak dobrymi żołnierzami jak Hessowie. To dzięki 1st Maryland siły Amerykańskie zdążyły się wycofać.

Generał Washington uważał, że pułk z Maryland jako jeden z niewielu jednostek Armii Kontynentalnej może się skutecznie przeciwstawić profesjonalnie wyszkolonym Brytyjczykom, a nawet Hessom. Z tego powodu Regiment z Maryland jest często nazywany "Old Line State". Regiment pozostawał jednym z najlepszych do lat 1777/78, kiedy cała Armia Washingtona osiągnęła poziom dyscypliny, a także została lepiej wyposażona i umundurowana.

W dalszych działaniach wojennych nastąpiła reorganizacja 1 Regimentu z Maryland w styczniu 1777 roku. W dniu 5 kwietnia 1780 roku Regiment został przydzielony do Armii Południowej pod dowództwem Generała Horatio Gates'a, a później pod Generała Nathaniela Green'a. 1 Regiment z Maryland był jednym z nielicznych pułków w Armii Kontynentalnej, który walczył w kampanii północnej i południowej. 1 Regiment brał udział w najważniejszych bitwach Wojny o Niepodległość USA. Walczył na Long Island, Harlem Heights, White Plains, Trenton, Princeton, Brandywine, Germantown, Monmouth, Camden, Cowpens, Guliford Courthouse, Eutaw Springs i Yorktown.

Ostatnio edytowany przez Infantryman (2009-11-08 14:55:38)

Offline

 

#13 2009-11-23 13:21:56

 Infantryman

Użytkownik

Skąd: Radzyń Podlaski
Zarejestrowany: 2009-09-12
Posty: 17
Punktów :   
WWW

Re: Witam!

http://www.1maryland.dobroni.pl/media/i … diumID=353

Strona internetowa na dobroni.pl
Na razie na dobroni.pl, ale myślę, że na dobry początek wystarczy

Offline

 

#14 2009-11-23 13:31:28

von Munchhausen

Ojciec założyciel

3521182
Call me!
Skąd: Kłodzko
Zarejestrowany: 2008-09-09
Posty: 573
Punktów :   
WWW

Re: Witam!

Pewnie że wystarczy, gratuluję
Świetnie, że pchasz temat do przodu.


http://csaregiment.pl/ nowa strona i forum 14th Louisiana

Offline

 

#15 2009-11-23 14:12:29

 Infantryman

Użytkownik

Skąd: Radzyń Podlaski
Zarejestrowany: 2009-09-12
Posty: 17
Punktów :   
WWW

Re: Witam!

No tak, myślę , że 3 osoby zebrać w miesiąc to nie tak źle.
W planach jest jeszcze filmik rekrutacyjny, pisanie na innych portalach itd.

Ostatnio edytowany przez Infantryman (2009-11-23 14:13:09)

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora