#121 2010-11-19 08:43:59

Saguaro Mike

Użytkownik

Zarejestrowany: 2009-11-24
Posty: 64
Punktów :   

Re: Umundurowanie i wyposażenie

Co do tematu Farbs to nie moge oprzeć się wrażeniu że na obrazach Don Troianiego wszyscy są Farbs.


Nie mam nic przeciwko murzynom - właściwie każdy powinien mieć kilku.

Offline

 

#122 2010-11-19 09:06:50

 brunio

Zjadacz sucharów

Skąd: Lublin
Zarejestrowany: 2008-09-14
Posty: 453
Punktów :   

Re: Umundurowanie i wyposażenie

W twórczości "wojennej" wojna zawsze pachnie ładniej niż w rzeczywistości, w przeciwnym wypadku nikt nie byłby na tyle głupi żeby pójść na wojnę. Realistyczne są jedynie opowiadania starych wiarusów i to tylko wtedy gdy już są dobrze urżnięci.


Poprawność polityczna to syfilis umysłu

Offline

 

#123 2010-11-19 09:49:20

Greywolf

Mistrz ciętej riposty

4811975
Call me!
Skąd: k/Warszawy
Zarejestrowany: 2009-02-20
Posty: 801
Punktów :   

Re: Umundurowanie i wyposażenie

kropek napisał:

Kurtka żołnierza szeregowego (kapral) z Luizjany. Ani RI, ani RII, ani RIII.
http://gs19.inmotionhosting.com/~milita … /read/9478

Dlaczego? Kolor szary z wywaru orzecha włoskiego, wpadający w brąz i kurtka jak najbardziej RD I.
To, że obszycia szerokie, to nic. Ale stójka, pagony, szlufek nie widać, ale podejrzewam, że są, 9 guzików, baloniaste rękawy... itd.
Warto mieć na uwadze, że mundury szyte były w przeważającej części przez manufaktury i chałupniczo i tak naprawdę, to powtarzalność uzyskiwały tylko z jednego "zakładu". Jeśli chodzi o "wytyczne" do szycia, to były, ale przyjęły się głównie w kadrze oficerskiej, choć i tam ze względu na indywidualne "szycie" jest spora rozbieżność w wyglądzie i rodzajach materiałów.
Warto mieć również na względzie Depoty (stanowe). Różnorodność była spora.
Bardzo ciekawą książkę podrzucił mi Blue Savage (nie z Ospreya, ale o żołnierzu Konfederacji). Chyba jest też na naszym eSnipie. Jak będę w domu to napisze tytuł.


Hurrah! Hurrah!
For Southern rights, hurrah!
Hurrah for the Bonnie Blue Flag that bears a single star.

Offline

 

#124 2010-11-22 21:18:02

 blue savage

Niebieski dziubasek

Skąd: Bielawa
Zarejestrowany: 2010-01-21
Posty: 561
Punktów :   

Re: Umundurowanie i wyposażenie

brunio napisał:

Nie żadne gumowe pokrowce na koce bo coś takiego w przyrodzie nie występuje tylko poczciwe jankeskie gumowane poncha, którymi owijano koce żeby i koce i to co w nich zawinięte nie przemokło na deszczu.
Co do butów jankeskiego trupa to pewnie trup ten był już "nieświeży" więc i buty z niego mogłyby być "niezdrowe".

Brunio masz rację, Jankesi mają gumowane poncha, a ponieważ Konfederaci mają gumowe prześcieradła, chciałem to ująć jakoś delikatniej

Offline

 

#125 2010-12-14 21:09:10

yankes62

Niebieski dziubasek

Zarejestrowany: 2009-10-31
Posty: 541
Punktów :   

Re: Umundurowanie i wyposażenie

greywolf - post przeniesiony do tematu
Wielkie nieba.Kropek! Ty żyjesz. Jeśli chodzi o błędy to od ich wytykania jest Blu
Ostatnio wynalazł ( potwierdził w trzech niezależnych źródłach) że 58th nosił czarne kepi. I znowu w-morde wydatek:

Offline

 

#126 2010-12-14 21:39:46

 Hawken68

Użytkownik

Skąd: Puszcvzykowo
Zarejestrowany: 2010-06-25
Posty: 116
Punktów :   

Re: Umundurowanie i wyposażenie

Widziałem kiedyś rysunek polskiego ochotnika nie pamiętam czy z 58th w czapce szwoleżera!


Hurrey,hurrey for southern right hurrey!

Offline

 

#127 2010-12-15 07:36:45

 blue savage

Niebieski dziubasek

Skąd: Bielawa
Zarejestrowany: 2010-01-21
Posty: 561
Punktów :   

Re: Umundurowanie i wyposażenie

Daj spokój Yankes. Z tymi bitwami ACW to ciężko się połapać. Dobrze, że Kropek to systematyzuje
Co do czapek 58th, to parę skromnych źródeł potwierdza (m.in. James Pula), że po sformowaniu używano czerwonych rogatywek (Amerykanie piszą o nich "konfederatka" ), a po reformie mundurowej zamienieno je na czarne kepi. Ci, którzy mają Bogera, znajdą tę informację na str.18 pod fotką gen. Sigela.
Dla ciekawości podam info, że rogatywkę, ale biało-czerwoną używała polska kompania w 31th NYIR (NYSV). I wygląda na to, że przez całą wojnę.

Offline

 

#128 2010-12-15 13:15:04

 Hawken68

Użytkownik

Skąd: Puszcvzykowo
Zarejestrowany: 2010-06-25
Posty: 116
Punktów :   

Re: Umundurowanie i wyposażenie

smednir napisał:

Hawkenie, gdzieś mam ten rysunek. Słyszałem/czytałem, że to bzdura wyssana z palca, czy też marzenie ściętej głowy emigranta, które nigdy nie zostało zrealizowane.

greywolf - wycięte i przeniesione

Smednir!Żeby było smieszniej znalazłem to w jednej z książek o mundurach CW na tym forum!Nie wiem,czy to Ty nie zamiesciłeś?!Było to raczej wysokie czako niż rogatywka z tego co pamietam


Hurrey,hurrey for southern right hurrey!

Offline

 

#129 2010-12-15 17:31:19

 smednir

Bimbrownik

311735
Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2008-09-09
Posty: 1018
Punktów :   

Re: Umundurowanie i wyposażenie

Zgadza się. Też bym się skłaniał do tego określenia.
A o 'konfederatkach' można poczytać m.in w "Uniforms od the Civil War" Philipa Haythornthwaite'a
(co za nazwisko!)


"Only God can stop us now. And it is my firm belief, Jeb, that The Almighty is a Southerner."
Ben Horne ("TP")

Offline

 

#130 2010-12-15 21:16:05

 blue savage

Niebieski dziubasek

Skąd: Bielawa
Zarejestrowany: 2010-01-21
Posty: 561
Punktów :   

Re: Umundurowanie i wyposażenie

U Philipa Haythornthwaite'a (ufff...) czytamy o tym na stronie 125.
Rogatywki mogą być niskie i wysokie, a w naszym przypadku materiały są dość skąpe.
Co do wysokiej, domyślam się, że chodzi Wam o ilustrację z kart "U.S. Civil War Uniforms" Gordon Davisa, w której ochotnik 58th ma wysokie czako w złotym (żółtym) kolorze. Mało prawdopodobne i wygląda to na fantazję rysownika.
Bardziej pawdopodobny jest wygląd ochotnika ze wspomnień Krzyżanowskiego. Rogatywka (konfederatka) jest niska i jednokolorowa. Stawiam na czerwony.
http://img641.imageshack.us/img641/2294/legionista.jpg

Ostatnio edytowany przez blue savage (2010-12-15 21:16:59)

Offline

 

#131 2010-12-21 08:23:07

 Paul Yank

Użytkownik

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2010-10-06
Posty: 105
Punktów :   

Re: Umundurowanie i wyposażenie

Czy ktoś widział ,,projekty uniformów wojska polskiego 1863" Kossaka? Ten mundur i nakrycie głowy 58th NY jako żywo przypomina projekt munduru letniego piechoty polskiej. Wygląda raczej na zbieg okoliczności, bo chyba Kossak nie inspirował się tym uniformem?

Offline

 

#132 2010-12-21 20:00:11

 kargen

Zjadacz sucharów

8671582
Skąd: Wawa
Zarejestrowany: 2010-01-08
Posty: 390
Punktów :   
WWW

Re: Umundurowanie i wyposażenie

nie tyle zbieg okoliczności, co ówczesna moda. weź mundury francuskie, jako zywo wygladają jak Wasze jankeskie. weź rosyjskie, gdyby nie kolory, też by spokojnie podpadały pod federalne. jedynie my, konfederaci byliśmy oryginalni, a jak wiadomo, wszystko co oryginalne jest lepsze


For Dixie's land we take our stand, And live or die for Dixie!

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora