#1 2010-12-22 00:12:46

Greywolf

Mistrz ciętej riposty

4811975
Call me!
Skąd: k/Warszawy
Zarejestrowany: 2009-02-20
Posty: 801
Punktów :   

Dystynkcje CS Army - mały quiz

Mały quiz:
1. Mundury jakiego kraju były wzorem dla regulaminowych mundurów CSA?
2. Na podstawie jakich dystynkcji (kraj) były wzorowane dystynkcje oficerskie CS Army?

Edit:
Stawiam piwo temu kto zgadnie

Ostatnio edytowany przez greywolf (2010-12-22 00:13:16)


Hurrah! Hurrah!
For Southern rights, hurrah!
Hurrah for the Bonnie Blue Flag that bears a single star.

Offline

 

#2 2010-12-22 09:39:34

 blue savage

Niebieski dziubasek

Skąd: Bielawa
Zarejestrowany: 2010-01-21
Posty: 561
Punktów :   

Re: Dystynkcje CS Army - mały quiz

Greywolfie, czy masz na myśli mundury zaprojektowane przez Nicola'e Marshall'a wzorowane na austriackich jaegerach ?

Offline

 

#3 2010-12-22 18:24:29

 smednir

Bimbrownik

311735
Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2008-09-09
Posty: 1018
Punktów :   

Re: Dystynkcje CS Army - mały quiz

ad1. Z tego co kiedys czytalem, kierowali sie wzorem i kolorem mundurow kadetow z West Point.
ad2. Wydaje mi sie, ze austriackich.


"Only God can stop us now. And it is my firm belief, Jeb, that The Almighty is a Southerner."
Ben Horne ("TP")

Offline

 

#4 2010-12-22 21:00:35

 blue savage

Niebieski dziubasek

Skąd: Bielawa
Zarejestrowany: 2010-01-21
Posty: 561
Punktów :   

Re: Dystynkcje CS Army - mały quiz

Co do dystynkcji stawiam na Francję.

Offline

 

#5 2010-12-22 22:19:33

Greywolf

Mistrz ciętej riposty

4811975
Call me!
Skąd: k/Warszawy
Zarejestrowany: 2009-02-20
Posty: 801
Punktów :   

Re: Dystynkcje CS Army - mały quiz

blue savage napisał:

Greywolfie, czy masz na myśli mundury zaprojektowane przez Nicola'e Marshall'a wzorowane na austriackich jaegerach ?

Brawo, tak

blue savage napisał:

Co do dystynkcji stawiam na Francję.

Tu niestety pudło

smednir napisał:

ad1. Z tego co kiedys czytalem, kierowali sie wzorem i kolorem mundurow kadetow z West Point.
ad2. Wydaje mi sie, ze austriackich.

Ad.1 Pierwotne (frock coat) - austriackie, potem weszły w modę Shell Jacket wzorowane na francuskich kawaleryjskich, a te przez mundury kadetów z West Point.
Ad.2 Vide powyżej. Z resztą ilość pasków i gwiazdek była podobna do austro-węgierskich z XIX w. To też było projektu Marshalla.
Przynajmniej tak jest w tej książce, którą dostałem od Niebieskiego Kaprala Załączone są tam rysunku stanowiące załączniki graficzne do wytycznych do widoku regulaminowych mundurów.
Podzielicie się chyba tym piwem
No dobra, będą DWA
Ale początkowo chciałem Was wykluczyć z kręgu uczestników, żeby pozostali się wysilili, no ale... byliście szybsi.


Hurrah! Hurrah!
For Southern rights, hurrah!
Hurrah for the Bonnie Blue Flag that bears a single star.

Offline

 

#6 2010-12-23 09:41:22

 blue savage

Niebieski dziubasek

Skąd: Bielawa
Zarejestrowany: 2010-01-21
Posty: 561
Punktów :   

Re: Dystynkcje CS Army - mały quiz

Ad.2 Dalej obstaję przy francuskich dystynkcjach oficerskich. Tu cytat:
"Les Sudistes conservent un système à la française, avec des insignes de grade présents sur les manches et le képî. En revanche, les Nordistes adoptent un système différent, avec des insignes de grades en tissu cousu, notamment sur le sépaules."
Choć moja wiedza na temat armii austriackiej jest nikła , wywijasy na mankietach widziałem tylko w austriackiej kawalerii.

Offline

 

#7 2010-12-23 10:54:42

Greywolf

Mistrz ciętej riposty

4811975
Call me!
Skąd: k/Warszawy
Zarejestrowany: 2009-02-20
Posty: 801
Punktów :   

Re: Dystynkcje CS Army - mały quiz

O ile dystynkcje żołnierzy i podoficerów (NCO) były takie same jak w Starej Armii, to system dystynkcji oficerskich został wzięty z armii austriackiej. Oprócz zbieżności ilości (paski dla oficerów młodszych, gwiazdki dla of. starszych) to dodatkowo miejsce noszenia dystynkcji (kołnierz a nie epolety vel pagony).
Dodatkowym elementem był jak wspomniałeś również "wywijasy" na rękawach, ale nie wiem czy w armii francuskiej i włoskiej (sardyńskiej z czasów wojny o zjednoczenie Włoch) nie były podobne. Z resztą czy w powstaniu styczniowym w mundurach Żuławów nie było czegoś podobnego? Co może wskazywać na źródło francuskie. Swoją drogą to w połowie XIXw. armia francuska była uznawana za najlepszą, co okazało się mocno przereklamowanym sloganem. Dlatego powszechne w przyjęciu do mundurów było np. kepi. Chyba Brunio kiedyś słusznie to zauważył (Rosja, USA, republiki Am. Południowej itd).

Edit:
W armii francuskiej inna była ilość gwiazdek itp. na "równoległych" stopniach. 1 gwiazdkę miał chorąży, dwie podporucznik itd. Z armią austriacką gra aż do generała.

Ostatnio edytowany przez greywolf (2010-12-23 10:59:04)


Hurrah! Hurrah!
For Southern rights, hurrah!
Hurrah for the Bonnie Blue Flag that bears a single star.

Offline

 

#8 2011-01-02 21:00:57

 blue savage

Niebieski dziubasek

Skąd: Bielawa
Zarejestrowany: 2010-01-21
Posty: 561
Punktów :   

Re: Dystynkcje CS Army - mały quiz

Wiedziałem, że gdzieś czytałem o konfederackich "sleeve braid" czyli warkoczach na rękawach na wzór francuskich. Cytuję z "tej" książki :
"The Confederate system of sleeve braid, copies from the French. In the finalversion of the uniform, this sleeve braid was worn with collar devices."
Czy muszę tłumaczyć ?

Faktycznie system stopniowania oficerów jest jak u Austriaków, ale paski u młodszych (zamiast gwiazdek) mylą całkowicie, bo Austriacy mają gwiazdki i to sześciokątne u wszystkich. Dodatkowo starsi oficerowie mają gwiazdki na "poletkach"
Aha, francuskie colonely i lieutenanty mają paski

Ostatnio edytowany przez blue savage (2011-01-02 21:34:22)

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
weekend w spa Ciechocinek